Englishفارسی


 
مقاله ها
  » هنر
 
1393/04/18آموزش استفاده از ورق طلا

 سیده فاطمه سلطان کمانه

 
ورق طلا یا ورق هاى فلزى مشابه آن مانند ورق نقره و مس لایه هاى بسیار نازکى از فلزات طلا، نقره و مس هستند. پوشش دادن وسایل با لایه نازکى از فلزات یکى از قدیمى ترین هنرها است که سابقه آن به هزاران سال پیش بازمى گردد. آثار آب کارى شده و طلاکارى قدیمى گرچه ساده  هستند اما آثارى کاملاً حرفه اى هستند. آب کارى وسایل با فلزات در خانه نیاز به وسایل و ابزار مخصوص دارد و اگر غیرممکن نباشد دست کم بسیار دشوار است. اما پوشش دادن وسایل گوناگون از هر جنسى با ورق هاى فلزات بسیار آسان است و شما مى توانید به راحتى انواع قاب، مجسمه و یا ظروف مختلف را با این ورق ها پوشش دهید. اگر قصد داشته باشید به این وسایل که با ورق طلا، نقره یا مس پوشش داده اید نماى آنتیک و قدیمى بدهید تا هم از درخشش و جلاى زیاد آنها اندکى کاسته شود و هم نفیس تر به نظر برسند کافى است آنها را با رنگ سیاه یا قهوه اى تیره رقیق رنگ شو کنید.
یکى دیگر از تکنیک هایى که موجب قدیمى به نظر رسیدن این وسایل مى شود ایجاد خراش هایى روى سطح ورق کارى شده است به طورى که نتیجه فرسایش سطح فلزى طى چندین سال به نظر برسند. براى این منظور ابتدا سطح وسیله مورد نظر را با یک لایه رنگ اخرایى مى پوشانیم که نزدیک به رنگ زنگ زدگى و اکسیده شدن فلزات باشد. در این صورت به نظر مى رسد این وسیله در نقاطى که فرسوده شده است با از میان رفتن روکش آب طلا یا نقره آن دچار زنگ زدگى و اکسیداسیون شده است. هنگام اجراى این تکنیک باید توجه داشته باشید که زیر رنگ را متناسب با رنگ اکسید فلز مربوطه انتخاب کنید. به عنوان مثال اگر شیئى را با ورق نقره مى پوشانید توجه داشته باشید که زیر رنگ را دودى یا سیاه انتخاب کنید زیرا زنگار نقره به رنگ سیاه و دودى است و یا هنگام به کار بردن ورق مس زیر رنگ را سبز آبى یا همان آبى فیروزه اى در نظر بگیرید که به رنگ زنگار مس است. براى پوشش دادن یک شىء با ورق طلا ابتدا آن را خوب تمیز کنید تا از هرگونه گرد و غبار پاک شود. سپس یک لایه رنگ اخرایى که همان زنگ آهن است و در فروشگاه هاى رنگ فروشى اغلب به این نام شناخته مى شود روى سطح کار بزنید. رنگ اخرایى را ممکن است از میان رنگ هاى روغنى ساختمانى انتخاب کنید یا از رنگ هاى آکریلیک براى این منظور سود ببرید. براى روکش کردن سطح شىء با ورق طلا یا سایر ورق هاى فلزى باید از چسبى مخصوص که از رنگ فروشى ها قابل تهیه است استفاده کنید. اما چنانچه از رنگ روغنى ساختمانى بهره مى گیرید به جاى استفاده از چسب مى توانید پس از زدن رنگ زیر کار کمى صبر کنید تا رنگ اندکى خشک و چسبناک شود یا به اصطلاح نوچ شود. در این زمان مى توانید ورق طلا را بدون استفاده از چسب مخصوصى روى سطح کار بچسبانید. در واقع ورق روى سطح چسبناک رنگ خواهد چسبید.
هنگام کار با ورق ها به دلیل نازکى و سبک بودن آنها بهتر است از دستکش نخى استفاده کنید تا ورق ها به دست شما نچسبد. به اندازه لازم براى پوشش سطح مورد نظرتان با قیچى از ورق طلا بریده و جدا کنید. اگر از رنگ آکریلیک براى زیر رنگ استفاده کرده اید صبر کنید تا کاملاً خشک شود. سپس یک لایه چسب مخصوص ورق طلا را با قلم مو روى سطح کار بزنید و حدود 5 تا 10 دقیقه صبر کنید تا آب موجود در چسب تبخیر شده و چسب اندکى خشک و نوچ شود.
حالا ورق را که قبلاً بریده و حدوداً اندازه کرده اید روى آن قرار داده و با یک قلم موى بسیار نرم که با کمى آب مرطوب کرده اید یا یک قطعه پنبه مرطوب به آرامى روى ورق ضربه بزنيد تا كاملاً روى كار بچسبد و در خلل و فرج سطح شىء فرو رفته كاملاً آن را پوشش دهد. اگر از رنگ هاى ساختمانى استفاده مى كنيد صبر كنيد رنگ نوچ شود و سپس قطعه آماده شده ورق طلا را روى آن قرار داده و همان روش مذكور در بالا را ادامه دهيد. در قسمت هايى از سطح شىء كه خالى مانده يا ورق بلند شده است مى توانيد با زدن كمى چسب قطعات كوچكى از ورق طلا را بچسبانيد و از آنجا كه ضخامت اين ورق ها بسيار كم است ناهموارى روى سطح شىء ايجاد نخواهد شد.
پس از چسباندن ورق حدود يك ساعت صبر كنيد تا كاملاً خشك شود. در صورت تمايل با شىء تيزى مانند سيم ظرفشويى در لبه ها و يا قسمت هايى از سطح كار كه ممكن است دچار فرسودگى شود خراش هايى ايجاد كنيد تا رنگ اخرايى زير ديده شود. سپس رنگ سياه يا قهوه اى تيره را بسيار رقيق كنيد و با قلم مو لايه اى از اين رنگ رقيق شده را روى سطح طلاكارى شده بزنيد. در قسمت هاى برجسته تر و يا جاهايى كه مايليد درخشش بيشترى داشته باشد با يك قطعه دستمال پارچه اى ضربه هاى آرامى روى آن زده و رنگ را پاك كنيد. براى آنتيك نما كردن اشيايى كه با ورق طلا پوشانده شده اند به جز رنگ روغنى ساختمانى و رنگ آكريليك از ماده اى به نام شاپن نيز مى توانيد استفاده كنيد كه به رنگ قهوه اى بسيار تيره است و با تينر رقيق مى شود.پس از پايان كار و خشك شدن رنگ براى محافظت ورق طلايى كه سطح كار را پوشانده است در برابر خراشيدگى هاى بعدى يك يا دو لايه وارنيش يا روغن جلا روى آن بزنيد.
تعداد مشاهده:  1996                                                            
منبع مقاله: 
نویسنده:  سیده فاطمه سلطان کمانه


Copyright © 2015

کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به کمان توس می باشد.
طراحی و پیاده سازی توسط: شرکت مهندسی آتیه پرداز